Under bransjeprisutdelingen Årets Frisør 2026 ble Tonje Dahlen fra Adam og Eva Strøget kåret til Årets Kolorist. Med nesten 20 års erfaring, en lidenskap for hårfarge og et sterkt kreativt uttrykk, har hun markert seg som en av Norges fremste innen faget.

Prisen Årets Kolorist under Årets Frisør er en av de mest prestisjefylte utmerkelsene i frisørbransjen i Norge. Den hedrer frisører som utmerker seg innen hårfarge, teknikk, kreativitet og helhetlig uttrykk. Kolleksjonsbildene skal gjenspeile hårfarge trender og høy profesjonell ekspertise.
For Tonje Dahlen er dette en anerkjennelse av mange års dedikasjon til faget – og en bekreftelse på hennes sterke posisjon.
– Jeg har alltid hatt en kjærlighet for farge. Jeg elsker de uendelige mulighetene med farge, og hvordan vi kan løfte en frisyre og skape personlige uttrykk og følelser.
Film: @nfvb
En erfaren kolorist med solid faglig bakgrunn
Tonje Dahlen er frisør og kolorist med nærmere 20 års erfaring i bransjen. Hun har jobbet som artist for Redken i snart 14 år, hvor hårfarge har vært en sentral del av hennes arbeid og utvikling.

Hun er sertifisert kolorist (RCH) og jobber også med å sertifisere andre frisører. Gjennom Adam og Eva Akademiet holder hun kurs i kreative fargeteknikker, blondering, folieteknikker og fargekorrigering.
Tonje har tidligere vunnet flere priser i bransjen, blant annet Årets Kolorist i 2024, og har også vært en del av teamet bak vinnerbidragene til Årets Kreative Team både i 2024 og 2025. Hun har vært nominert i kategoriene Årets Kolorist og Årets Frisør 6 ganger totalt.
En hyllest til sterke kvinner



Årets kolleksjon fra Tonje Dahlen er en hyllest til kvinner – kvinner som tør, vil og elsker seg selv.
Jeg sa til modellen: “Du er sexy, men for deg selv og venninna di – ikke for en mann“
– Jeg ønsket å skape en kolleksjon som oser av kvinnelig dominans, med en «cunty» energi. Takk til modellen min Malene, som virkelig leverte denne dagen!
Resultatet er en visuell fortelling som balanserer styrke og sensualitet, uten å bli overdrevet. Hårfargene i kolleksjonen er subtile og smakfulle, men samtidig kraftfulle nok til å understreke uttrykket.
– Jeg ønsket ikke at fargene skulle være for crazy eller «in your face», men heller akkurat nok til å kunne provosere og forhåpentligvis inspirere.


Inspirasjonen fra mote, Japan og lys
Når det kommer til inspirasjon, henter Tonje impulser fra flere kreative kilder. Hun lar seg påvirke av mennesker, musikk, mote – og ikke minst lys.
– Jeg er utrolig fascinert av lys og laser. Hadde jeg ikke vært frisør, hadde jeg vært lysdesigner – uten tvil.
I tillegg trekker hun frem artisten @SA_G som en viktig inspirasjonskilde bak årets kolleksjon:
– Hun er akkurat hva den handler om: Uredd, cunty, frempå og sinnsykt fet. Akkurat den energien jeg ønsket å få frem i kolleksjonen. Ja til flere nordmenn som henne!
Tonje finner også mye inspirasjon på sosiale medier, spesielt fra japanske frisører som Kazuho, Yotot Sasaki og Seiya Amano. Tokyo står høyt på ønskelisten:
– Drømmen er å dra på studietur dit. Det er så mye spennende som skjer der. Hvis du følger meg på Instagram (@tonje_dahlen) har du nok sett storyene mine, hvor jeg deler masse inspirasjon og alt jeg synes er fett.
Vi gratulerer Tonje med den gjeve prisen, og gleder oss til å se mer av hennes arbeid fremover!